Вярваме, че правото на прехрана е неотменимо право, тясно свързано с правото на живот и здраве за всеки човек.
От създаването си през 2012 година работим за среда и практики, които насърчават компаниите в хранителната индустрия да даряват излишната храна за различни социални програми.
С работата си до момента сме спасили от разхищение и предоставили в социалния сектор храна за близо 10 000 000 лева.
В същото време ежегодно в страната се изхвърлят 400 000 000 килограма годни храни, чиято годишна стойност оценяваме на 2 000 000 000 лева, които оползотворени биха били достатъчни за осигуряването на нормално хранене на всеки човек в нужда или в риск от бедност в България.
Притежаваме експертизата за работа с храни с къс срок на годност и предоставяме хранително подпомагане на над 130 организации и програми, които носят отговорност за хора в нужда или в риск от бедност.
Ежедневно подкрепяме бюджета на хората, които подпомагаме и подобряваме условията им на живот.
Неотменимият ни ангажимент да работим всеки ден така, че излишната храна да се дарява вместо да бъде разхитена и да се превръща в ресурс за социални програми започна с учредяването на Фондация Българска хранителна банка още през 2012 година.
През годините от учредяването на Българска хранителна банка до средата на 2015 година изграждахме капацитета си да работим с дарени храни от различни компании в хранителната индустрия и прецизирахме виждането си и подходите си, така че дарената храна да бъде предоставяна за хора в нужда безпрепятствено с механизмите на хранителното банкиране.
Още през същата година поехме предизвикателството да съдействаме на държавната администрация и законодателя да актуализират законовата практика за даряване на храни в България.
В началото на 2017 година Законът за храните беше актуализиран със специално посветената на хранителното банкиране четвърта глава.
В същото време Законът за данъка върху добавената стойност вече позволяваше дарената храна да бъде освободена от ДДС, ако е предоставена на оператор на хранителна банка.
Даряването на храни, въпреки тези законови промени, продължи да бъде утежнявано от административни изисквания за допълнително маркиране и нееднозначно определени отговорности в процеса.
Първоначалното статистическо оценяване на размера на разхитената годна храна показа, че в страната се унищожават 670 000 000 килограма и тези данни останаха непроменени.
Данните за обема разхитена храна, които България представи на Европейската комисия през 2022 година показаха, че в средата на хранителната индустрия все още се разхищават, вместо да бъдат дарени, храни с общо тегло от 400 000 000 килограма годишно.
Ние оценяваме тези храни на стойност 2 000 000 000 лева, които дарени биха били значим принос в бюджета за социално подпомагане, както на хората в нужда, така и на различни организации и общините в страната.
С последни промени в законодателството и със заповед на изпълнителния директор на НАП на 1/07/2022 всички изисквания за маркиране и административни пречки пред хранителната индустрия за даряване на излишната храна бяха премахнати.
Животът на дарената храна започва с приемането и в Българска хранителна банка и продължава като храна, дарена на много организации, които носят грижа за хора в нужда.
През 2023 година с дарени храни подкрепихме над 130 организации в цялата страна и подобрихме условията на живот на 60 957 хора в нужда или в риск от бедност.